0 312 244 06 06
Dil Seçin
tr
Dil Seçin
tr

OLED televizyon nasıl çalışır?

OLED televizyon nasıl çalışır?

Organik Işık Yayan Diyotlar, piyasadaki LED teknolojisinin farklıdır. LED’ler, elektrolumin esanstan faydalanan yarı iletken ışıkdır. Fotonları (ışığı), elektronları cihazın yayıcı tabakasındaki eletkron deliklerine yönelterek oluştururlar. Işık, elektriğin girişi ve yarı iletken maddeden geçişi sayesinde oluşur.

İlk olarak 1987’de  Ching W. Tang ve Steven Van Slyke tarafından oluşturulan OLED teknolojisi ise LED’le aynı fikre sahiptir. Ancak LED ampulleri yerine ince, ışık yayan filmleri kullanır. OLED bu sayede daha parlak ışık oluşturabilirken, mevcut LCD/LED teknolojilerden daha az enerji kullanır. 

OLED ekranlar genellikle dört birincil katmandan oluşur: yapı iskeletini oluşturan alt tabaka, elektronları çeken anot, elektronları sağlayan katot ve aralarındaki organik katman.

OLED’i müthiş yapan ne?

Bug LED televizyonlarda bulunan LED’ler, ekrana sadece arka ışık sağlamak için kullanılır. Bunun ardından hızla yenilenen LCD shutter-sıralaması devreye girer ve gelen ışığı renklendirir. OLED’ler ise ışık kaynağını ve renk dizilişini aynı anda kontrol eder. Bunlar, önemli farklar gibi görünmeyebilir ancak OLED’lerin daha düşük güç tüketimi, daha iyi görüntü kalitesi, daha yüksek dayanıklılık gibi birçok avantajı vardır.

Gönder
1
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?