Projeksiyon TV nedir?

Çözünürlük:
Çözünürlük bir görüntüdeki görülen detayı ölçer. Bilgisayarlar için çözülüm piksel adediyle ifade edilir ve ekranda yatay ve dikey olarak,ve şu da önemlidir ki projektörünüzün bilgisayar sisteminizin çözülümüyle uygun olması gerekir. VGA 640×480 çözülüm gerektirir,S-VGA800x600, XGA 1024×768. Standart 13” ekran Macintosh 640×480 çözülüm kullanılır, fakat 17” Mac ekranın tam ekran göstermesi için 832x624gerekir. Mühendislik çalışma istasyonları daha yüksek çözülümler gerektirebilir. Bu sebep için
üç-tüp projektör sistemlerinin çözülümleri normalde scan oranının aralığı olarak ifade edilir, kullanmakta bulunduğunuz çalışma istasyonu veya özel grafik kartınıza uyumlu kılabilmek için.

Projeksiyon

Video için, çözülüm bir test örneğinin üstünde her inçlik arada gözüken çizgi adedi olarak ifade edilir.Video çözülüm ayrıntısı(yatay bilgisayar çözülümüyle aynı değildir ve daha fazla projektörün elektronikleri tarafından tayin edilir, LCD panosundan hariç)bekleyebileceğiniz video kalitesinin kapsayıcı bir şekilde dolaylıda olsa gösterir.

Parlaklık:
LCD projektörleri karşılaştırmaya başladığınızda parlaklığı ANSI LÜMEN cinsinden bilmeye ihtiyacınız vardır. (geçerli takdir standardı, ve lütfen not edin ANSI olmayan terimlerle ifade edilen lümenler karşılaştırılamaz. Kabaca 600-800 ANSI lümen sınıfı 100” (203cmx152cm)ile 150” (295cmx221cm) diyagonal ekranda ışıklar kısıkken iyi çalışır,fakat daha büyük ekrana gittiğiniz zaman1000 ANSI lümene ihtiyaç vardır. Işıklı şartlarda projektörü kullanacaksanız 1500 ve daha fazlasını arayanız. En iyi şans için pazarlama elemanına sormanız gereken LCD projektörü size gösterirken sizin göreceğiniz şartlar altında göstermesi.

Ağırlık ve Hacim:
Küçük hacimle görüntü kalitesi arasında sık sık da olsa bir ticari bağlantı vardır. Eğer yaptığınız iş, projektörünüzle programınızı bir ziyaretten başkasına götürmesine bağlıysa, en iyi şansınız çok ince,kompakt, bir cihaz olmalı. Fakat çok küçük cihazlar emsallerine göre daha pahalıdır. Cihazı kullanma sıklığı da önemlidir. Pahalı bir multimedia ürününün bir dolapta veya araba bagajında beklemesi uygun değildir.Kimileri 3-4 kilogram ağırlığındaki bir LCD projektörün, fiyat ve parlaklık açısından bakıldığında , hala kolay taşınabildiğini karar verir.Eğer projektörü bir şeyin üstüne koyacaksanız veya tavana monte edecekseniz hacmin önemi azalır.

Video kaynağınız:
S-video’mu göstermeniz gerekiyor yoksa sadece standart kompozit videomu? Üniteyi yurt dışına götürür müsünüz( ve nitekim PAL, NTSC veyaSECAM sinyallerini kabul etme yeteneği ve yurtdışındaki elektrik gücü)?Projektörünüzün videonuzun çözünürlüğü nedir? Daha yüksek video çözülümü üreten projektörler, daha net ve temiz görüntü üretirler.
Yeni dijital video sistemlerine uygun video girişi birçok projektörlerde vardır. Böylece DVD oynatıcılarına, dijital TV alıcılarına ve VCR’lara direkt bağlantı yapılmaktadır. Önemli bir not:Herhangi bir projektör dijital TV sinyallerini gösterebilir.HDTV berraklığı avantajını kullanmak istiyorsanız, daha yüksek video çözünürlüklü projektöre ihtiyacınız vardır.

Görüntü Oranı :
Dijital TV formatlarıyla daha da önem taşıyor, projektörünüzün kaynaktan aldığı görüntü oranını aynen göstermesi önemlidir. (4:33 16:9gibi). Bir çok bilgisayar ve video görüntüleri 4:3 .Fakat geniş ekran filmleri ve HDTV formatları 16.9 kullanılır ve SXGA 4:3 ekranda göstermesine rağmen, gerçekte 5:4 oranı kullanılır.

Lamba tipi:
Çoğu LCD projektörler UHP lamba kullanılır, buda çok beyaz bir ışık verir ve faydalı ömrü de 750-2000 saattir(projektör modelinize dayanaraktan).6000 saatlik ampul de yapılmıştır. Günümüzde bazı cihazlar, ekonomi modu kullanarak, parlaklığı biraz kısarak, lamba ömrünü % 50 arttırmaktadır. Tipik olaraktan aniden yanmazlar fakat yavaş yavaş donuklaşır, değiştirme zamanının geldiğinde cihazınız,uzunca bir süre uyarı verir.

Kontras Oranı:
Projektörünüzün üretebildiği en koyu siyah ile en parlak beyazın arasındaki farkı ölçer, önemli bir ayrıntıdır.Kontrast oranının fazla olması tercih sebebi olmalıdır. Bir örnek vermek gerekirse 1200 ansilümenlik 100:1 kontrastlık cihazın görüntüsü, 1000 ansi lümenli 400:1kontrast oranlı bir cihazdan daha kötüdür. Kaç tane renge ihtiyacınız var, bir zamanlar önemliydi, artık konu değil. Bütün LCD ve diğer projektörler 16.7 milyon rengi kullanır.

Faydalı özellikler:

Ana özelliklerinin dışında düşünmek isteyeceğiniz LCD projektörünüzün içinde bulunması gerekenler:
“İntelligent Resizing Technology” Akıllı beden ayarlama teknolojisi(başka ismi “akıllı kompresyon” ve başka isimler) yüksek çözülümlü bilgisayar görüntülerini düşük çözülümlü LCD ye aktarır. Bu işlem sade“kompresyondan” çok daha iyi çalışır, tüm görüntüyü çok yüksek kabullenilir pürüzsüz netlikte gösterir. Sadece bir adım yukarı gitmekle en iyi çalışır. 800×600 projektör kullanarak çok iyi 1024x768görüntüleri alabilirsiniz, fakat 1280×1024 fark edilebilir ise donuktur.

Direkt dijital video girişi: (dijital video çıkışı bir bilgisayarla kullanıldığı zaman), projektörün görüntü kalitesini arttırır dijital RGB analog RGB sinyaline çevirme ihtiyacını ortadan kaldırmakla bunu da çoğu projektörler ve ekranlar kabullenir.
.Video hat doubler (veya scan doubleri) Dikey çözülüm adedini arttırır standart 525- çizgiden 1,050 çizgiye. Her scan çizgisini tekrarlayarak bunu yapar, netice de daha berrak bir resim çıkar.

Önemli not: Çizgi doublingi bir projektörün çözülümünü etkilemez, genellikle çözülüm yatay terimlerle belirtilir.


Keyston Kontrol:
Düzlem kontrol, projektörün ekseninin ekranın orta ekseninden uzakta olmasından kaynaklanan görüntünün yamuk şeklinde olması, yani pozisyon dikdörtgen çarpıklığı düzeltir. Keystone kontrol düzeltmesi gerçek bir artıdır, gerçi hemen hemen tüm projektörler en azından sabit düzeltici faktörü vardır, bu özellikte ekranın merkezinin altına projektörü koymanızı sağlar.

Motorlu zoom-focus: Cihaza yaklaşmadan uzaktan kumandayla odaklamanızı veya zoom yapmanızı sağlar.(en iyi incelik için)

Fare kontrolü: Kablosuz uzaktan kumandayla bilgisayarınızın faresini çalıştırır. Eğer bilgisayarınızda USB fare bağlayıcısı varsa USB uyumlu fareyi tanıyacaktır, bilgisayarınızı çalıştırdıktan sonra taksanız bile.

Ekran Çıkışı: Görüntü projektörden verilirken bilgisayar ekranınızı görmenizi sağlar.

Çoklu Girişler: Birden fazla bilgisayar veya video kaynağının aynı anda bağlanarak, isteğinize göre aralarından seçmenizi sağlar.

Ses yükseltici ve hoparlörler: Çoğu projektörlerin ses sistemi vardır, fakat kalite farklı olabilir.Yinede (ekonomikte) hafif bir ses sistemi ilave etmek büyük guruplarla kullanırken, ve böyle şayet yaparsanız ses kaliteniz herhangi bir projektöre yerleşmiş olandan çok daha iyi olur.