HD Ready nedir?

 

HD teknolojisi, yayıncılık anlayışının ulaştığı son noktalardan biri olarak kabul edilmektir. HD size daha kaliteli görüntü, ses ve izleme keyfi sağlar. HD yayınlara ulaşabilmek için gerek yayıncı kuruluş gerekse kullanıcı tarafından daha gelişmiş cihazlar kullanılması gerekmektedir.

HD size alışılmış televizyon standartlarının 3 – 4 katı daha kaliteli görüntü sunar. Şuan HD televizyonlarla ilgili en önemli problem, izleyicilerin bekledikleri görüntü kalitesini bulamamasıdır ve bunun nedeni yüksek kalitede görüntü verme kapasitesi olan HD televizyonların daha düşük standarttaki yayınlarla (şuan sağlanan analog ve dijital yayınlar (720x576i formatında) kullanılmasıdır.

Yüksek çözünürlüklü HD yayınların başlamasıyla, televizyonunuz ile yayın arasındaki bu kalite farkı kapanacak. Bu durumda, HD televizyonunuzun gerçek kapasitesine ulaşabilecek ve kaliteli yayının tadını çıkarmaya başlayacaksınız.

HD standartları size daha geniş görüş açısı (16:9 geniş ekran) da sağlar. Bu sayede; örneğin bir futbol maçını seyrederken standart yayına göre sahanın daha geniş bir bölümünü görebilirsiniz.

HD sadece görüntü kalitesini iyileştirmekle kalmaz, çeşitli ses standartlarını destekleyerek yüksek kaliteli ses iletimine de imkan sağlar. HD yayınlar ile ses yayını standartı stereodan 5.1 Dolby Digital ses sistemine yükseliyor. DVD izlerken ulaşabildiğiniz surround ses sistemine televizyon izlerken de kavuşabilirsiniz