HD DVD ve Blu-Ray nedir?

 

Blu-ray ve HD DVD, HD kalitesinde video taşıyabilen DVD formatları. Özetle bunlar aynı işi yapıyor ancak formatları farklı. Şu an bu sektörde ikisi de liderliği kapmaya çalışıyor. Tarihsel olarak bakınca karşımızda bir Alfa – Beta video kavgası var. Bu da son kullanıcı için bayağı kötü. Şu an bence Blu-ray biraz daha avantajlı çünkü PlayStation 3 konsolları Blue-ray DVD’leri oynatabiliyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi bir çok monitör zaten HD kalitesini desteklemekte ancak muhtemelen kimsenin evinde Blu-ray ya da HD DVD player yoktur.

Yüksek Yoğunluk

HD DVD ifadesi ‘High-Density Digital Versatile Disc’ (Yüksek Yoğunluklu Dijital Çok Yönlü Disk) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Toshiba, NEC ve Sanyo ve ayrıca dört büyük film stüdyosu tarafından desteklenmektedir. Ana şirketimiz Mitsubishi Kaguku Media, HD DVD teknoloji geliştirme grubunun bir üyesi olduğundan dolayı en son HD DVD teknolojisi Verbatim’in elinin altındadır.

Blu-ray diski gibi HD DVD diskinin de depolama kapasitesi büyüktür ve ayrıca CD ve DVD teknolojisinde kullanılan standart kırmızı lazere kıyasla dalga boyu daha kısa olan mavi lazeri kullanır. CD’nin dalga boyu 780nm ve DVD’nin dalga boyu 650nm’dir, her ikisi de kızıl ötesi lazer kullanır. HD DVD diski dalga boyu 405nm olan mavi lazer kullanır ve daha kısa dalga boyu kullanılarak yazılan veri izlerinin küçültülebilmesi ve böylece diske yazılabilecek veri miktarının büyük oranda artırılması sağlanmıştır.